Westerplatte - półwysep w Gdańsku

Każdemu nazwa Westerplatte kojarzy się z niezwykłą historią jaką kryje to miejsce. To symbol ofiarnej walki z niemieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 roku. Każdy pamięta z lekcji historii, że żołnierze z Westerplatte walczyli do ostatniej kropli krwi.

Westerplatte to także nazwa półwyspu w Gdańsku przy ujściu do morza Martwej Wisły. Co ciekawe nazwa Westerplatte pochodzi z języka niemieckiego i oznacza zachodnią wyspę. Jest to jedyne miejsce o niepolskiej nazwie na terenie Gdańska. Nie została zmieniona ze względów historycznych.

Po I wojnie światowej obszar Westerplatte został oficjalnie przekazany bezterminowo i bezpłatnie państwu polskiemu. W latach 1926-1939 na terenie półwyspu działała Wojskowa Składnica Tranzytowa.

1 września 1939 roku stacjonujący na Westerplatte żołnierze zostali ostrzelani z przybyłego kilka dni wcześniej niemieckiego pancernika  Schleswig- Holstein.  Żołnierze pod dowództwem majora Sucharskiego bronili się siedem dni. Ostatecznie musieli skapitulować z powodu braku jedzenia i amunicji. W 1940 roku na półwyspie utworzono podobóz obozu w Stutthofie .

Po wojnie gdy teren został rozminowany ustawiono tam krzyż i tablice z nazwiskami poległych. W 1966 roku postawiono na Westerplatte Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Galeria zdjęć Gdańsk

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Gdańsk

Miasto położone na Żuławach Wiślanych , gdzie Motława uchodzi do Wisły. Od wschodniej strony miasto opływają wody Zatoki Gdańskiej . Historia osadnictwa na tym terenie datowana jest na VII...