Długi Targ w Gdańsku

To niezwykłe miejsce mieści się na Starym Mieście, jest czymś w rodzaju rynku i stanowi cześć tzw. Drogi Królewskiej. Jeszcze około XIII wieku Długi Targ był traktem kupieckim.

Zyskał spore znaczenie w czasie gdy Gdańsk znajdował się pod panowaniem Krzyżaków. Co ciekawe tereny ulicy Długiej i Długiego Targu od niepamiętnych czasów zamieszkiwane były przez najbogatszych gdańszczan. To tu właśnie mieściły się najbardziej ekskluzywne kamienice, w których często podczas swych wizyt na wybrzeżu zatrzymywali się królowie i arystokraci. Prawdopodobnie to właśnie stąd wzięła się nazwa Droga Królewska.  Kolejną ciekawostką jest, że w XV wieku w każdą sobotę między Fontanną Neptuna, a ratuszem handlowano mięsem i prosiętami. Stąd nazwę wzięła część Królewskiej Drogi znana jako Targ Prosiąt.

Warto dodać, że na Długim Targu odbywały się egzekucje szlachciców podejrzanych o czary lub herezje, zwykłych mieszczan tracono na Górze Szubieniczej.

Kiedyś po Długim Targu można było przejechać się tramwajem lecz w czasie II wojny światowej znaczna część tamtejszej zabudowy została zniszczona. Gdy po wojnie zabrano się za odbudowę, zrezygnowano z kładzenia tam trakcji tramwajowej. Zabudowa i układ przestrzenny Długiego Targu jest charakterystyczny dla miejscowości nadbałtyckich lokowanych na prawie lubeckim. Od zachodu plac zamyka ratusz głównego Miasta  i kamienica Schumannów, a od wschodu Zielona Brama.

Przy Długim Targu znajduje się niesamowicie piękna zabudowa. Należą do niej liczne kamienice, wykonane w stylu barokowym zniszczone w czasie wojny zostały kilka lat po jej zakończeniu odbudowane i przywrócone do dawnej świetności. Należy tu wymienić szczególnie Złotą Kamienicę wybudowaną na początku XVII wieku. Szczególną ciekawostką jest fakt, że w kamienicach nr od 1 do 4 zatrzymywali się królowie polscy wśród nich: Władysław IV, Zygmunt III Waza, Stanisław Leszczyński, Jan Kazimierz i Jan III Sobieski.

Przy Długim Targu znajduje się także słynna Fontanna przedstawiająca boga mórz Neptuna, Ratusz Głównego Miasta gotycko manieryczny wykonany głównie z cegły, który w czasie działań wojennych nie poniósł wielkich strat i prawie nie został zniszczony.

Wśród zabudowy Długiego Targu na uwagę zasługuje na pewno Zielona Brama, dzieło drezdeńskiego architekta Hansa Kramera, ozdobiony z zewnątrz płaskorzeźbami i pilastrami. Nie wolno także zapomnieć o Dworze Artusa wymieniając atrakcyjną i niezwykle piękną zabudowę w okolicy tego pięknego placu.

Galeria zdjęć Gdańsk

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Gdańsk

Miasto położone na Żuławach Wiślanych , gdzie Motława uchodzi do Wisły. Od wschodniej strony miasto opływają wody Zatoki Gdańskiej . Historia osadnictwa na tym terenie datowana jest na VII...