Przewodnik Galwiecie

Galwiecie to niewielka wieś leżąca w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej, zwanej "polską tajgą”.

Wieś Galwiecie, położona między jeziorem Ostrówek i jeziorem Rakówek, została założona 1531 roku jako majątek szlachecki.

Galwiecie to mała wieś, skupiająca się głównie na atrakcjach przyrody okolicznej Puszczy. Do najbardziej atrakcyjnych obiektów we wsi należą:

  • znajdujący się nad jeziorem Rakówek neoklasycystyczny pałac z zabytkowym parkiem podworskim. Budynek wybudowany został najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIX wieku, ale zniszczony czasie I wojny światowej. Odbudowa nastąpiła w okolicach 1920 roku. W swej historii należał m.in. do rodziny Wierzbickich oraz rodziny von Horn;

  • wybudowany w 1896 roku przez rodzinę Symanzik dom mazurski, będący obecnie siedzibą gospodarstwa agroturystycznego, oferującego swym gościom m.in. znakomitą kuchnię regionalną, opartą na produktach z upraw ekologicznych;

  • cmentarz z okolic 1920 roku;

  • młyn wodny.

 

Wieś Galwiecie przyciąga ofertami domków i gospodarstw agroturystycznych wszystkich rodaków zmęczonych życiem w miastach oraz miłośników przyrody. W sezonie wiosenno-letnim do tych najbardziej popularnych atrakcji należą wycieczki piesze i rowerowe po puszczy, zbieranie owoców leśnych i grzybów, obserwacja zwierząt, łowienie ryb w pobliskich jeziorach, spływy kajakowe, oglądanie nieba przez teleskopy, a nawet lokalne koncerty, wystawy i wernisaże w Galerii-Scenie "Pod Trzema Świerkami".

Zimą można brać udział w kuligach lub skorzystać z atrakcji oddalonego o kilkanaście kilometrów zajazdu Centrum „Piękna Góra – Rudziewicz” w Gołdapi, oferującego korzystanie ze stoków narciarskich, toru saneczkowego czy kolei krzesełkowej na Piękną Górę.

Dla szukających nieco innych wrażeń kulturalnych i architektonicznych, Galwiecie mogą być dobrą bazą wypadową wycieczek m.in. do Wilna.


Okolice miejscowości będącej częścią Puszczy Romnickiej bogate są w trudno spotykane na innych terenach kraju gatunki zwierząt, w tym ptaków: kani czarnych, orlika krzykliwego, czapli siwej, kruków, derkacza czy błotniaka łąkowego i stawowego. Poza żubrem żyją tu wszystkie polskie gatunki zwierzyny łownej, jak np.: łoś, jeleń, sarna, dzik, wilk, lis, ryś, borsuk, zając bielak, ryjówka, a nawet bobry.

Na terenie puszczy znajduje się kilka wiaduktów stanowiących pozostałość po rozebranej linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy. Linia ta działała w latach 1927-1944 i liczyła 36 kilometrów długości.

Ponadto przez miejscowość prowadzi szlak turystyczny, w miejscowości funkcjonuje również Szkoła Podstawowa. Na 2011 rok zaplanowano przetarg na budowę centrum kulturalno-rekreacyjnego we wsi Galwiecie, co, jeśli dojdzie do skutku, z pewnością stanowić będzie dodatkową atrakcję dla wszystkich odwiedzających.

Galwiecie, mimo swych niewielkich rozmiarów, to doskonałe miejsce wypadowe dla wszystkich, którzy chcą odpocząć od szarej codzienności na łonie natury.

Mapa Galwiecie