Przewodnik Ełk

          Ełk to obecnie największe mazurskie miasto, położone w województwie warmińsko – mazurskim. Znajduje sie w malowniczej okolicy nad rozległym jeziorem Ełckim oraz liczącą około 114 kilometrów długości rzeką Ełk. Według danych statystycznych z roku 2010 miasto liczy około 58 tysięcy mieszkańców.
Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej od słowa "Łek", co znaczy "biała woda".

          Na podobieństwo wielu miast z tego rejonu kraju, należącego ówcześnie do Prus, Ełk powstał w końcu XIV wieku jako podgrodzie zamku krzyżackiego. Przywilej lokacyjny został nadany w 1425 roku przez wielkiego mistrza Pawła von Russdorfa, a prawa miejskie Ełk uzyskał dwadzieścia lat później, w roku 1445. Największy rozkwit miasta przypadł na XVI wiek. Po licznych bojach oraz dręczących miasto epidemiach dżumy i pożarach w XVII i XVIII wieku, po raz kolejny rozpoczęto budowę oraz odbudowę licznych zniszczonych budynków. Mimo, iż liczba mieszkańców diametralnie spadła, Ełk powoli podnosił się z upadku. Podczas obu wojen światowych miasto zostało dwukrotnie doszczętnie zniszczone, z tego też powodu większość obecnych zabytków jest jedynie rekonstrukcją tych, które zostały wybudowane na przestrzeni wieków. W 1993 roku miasto zostało wyróżnione prestiżową Nagrodą Forda.
Obecnie liczący około 58 tysięcy mieszkańców Ełk, stanowi największe miasto Mazur i jest atrakcją samą w sobie, choćby ze względu na wspaniałe położenie w jednym z najpiękniejszych i malowniczych zakątków Polski. Znajduje się na terenie Zielonych Płuc Polski, czyli układu obszarów przyrodniczych północno-wschodniej części Polski. Tereny te wyróżnia przede wszystkim niska gęstość zaludnienia, czyste powietrze oraz unikatowość środowiska przyrodniczego. Zjawiskiem niezwykłym jest z całą pewnością przepiękna lilia wodna, która w okresie letnim bogato porasta rzekę Ełk.

W Ełku i okolicy znajdują sie liczne zabytki o charakterze historycznym oraz inne, przyciągające co roku wielu turystów atrakcje. Do tych najważniejszych i najchętniej przez wszystkich odwiedzanych i oglądanych, z pewnością zaliczają się:
·    Ruiny zamku krzyżackiego, zbudowanego na wyspie – połączony był ze stałym lądem za pomocą drewnianego mostu zwodzonego. Odbudowywany już w XV wieku, w większej części spłonął w pożarze w roku 1833. W zamkowych ogrodach aż do roku 1970 działały budynki więzienne. Obecnie teren dawnego zamku należy do prywatnego właściciela, który zobowiązał sie do odbudowania i modernizacji ruin z przeznaczeniem na hotel.
·    Zbudowany na początku XX wieku murowany most, podświetlony w 2009 roku.
·    Zbudowana w latach 1847 - 1850 katedra pw. św. Wojciecha.
·    Wybudowany w 1893 roku w stylu neogotyckim kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Znajduje sie w nim sprowadzona w 1990 roku z Fátimy Figura Matki Boskiej, którą 6 czerwca 1991 roku koronował w Olsztynie sam papież Jan Paweł II.
·    Funkcjonująca do dnia dzisiejszego Ełcka Kolej Wąskotorowa, powstała w latach 1910 – 1918. Zlikwidowana przez PKP w roku 2001 rok później została przejęta przez Urząd Miasta Ełku. Obecnie wykorzystywana jest głównie z przeznaczeniem dla turystki regionu. Wszystkim, którzy chętnie korzystają z możliwości przejazdu, miasto oferuje również muzeum poświęcone historii kolejki. Znajdują sie w nim liczne eksponaty, w tym zabytkowe czapki kolejarskie oraz lampy.
·    Pełniąca niejako funkcję muzealną wieża ciśnień z roku 1895, na której terenie gromadzone są starodawne ubiory, narzędzia, naczynia oraz sprzęt gospodarstwa domowego. Z wieży korzystano przez około osiemdziesiąt lat, do czasu, gdy w latach 70-tych XX wieku w Ełku wybudowano nowoczesny system wodociągowy.
·    Skansen pszczelarski z eksponatami bartniczymi oraz liczne budynki gospodarcze i mieszkalne z okolic XIX wieku.

          Wartym wspomnienia jest wymienione wcześniej Jezioro Ełckie, nad którym jest położone miasto Ełk. Jezioro to bowiem należy do zaszczytnej listy największych i najgłębszych polskich jezior. Jego maksymalna głębokość to niespełna 56 metrów. Od lat regularnie prowadzone są prace nad poprawą jakości i czystości stosunkowo zanieczyszczonych wód jeziora.
Na terenie Pojezierza Ełckiego występują liczne grupy fauny i flory. Wielbicieli tropienia zwierząt z pewnością ucieszy fakt, iż spotkać tu można przedstawicieli takich jak sarny, jelenie, dziki, łosie, bobry, bociany czy, zwłaszcza zimą, nawet wilki.

          W Ełku i okolicach funkcjonuje wiele tras turystycznych, pieszych i rowerowych, które rokrocznie przyciągają wielbicieli aktywnego wypoczynku. Jednym z najczęściej uczęszczanych jest liczący około 19 kilometrów Szlak Tatarski. Ponadto bliskie sąsiedztwo Jeziora Ełckiego sprawia, iż z jego dóbr korzysta coraz więcej zwolenników tego rodzaju aktywności. Liczne wypożyczalnie kajaków, nart wodnych, szeroko uprawiane żeglarstwo oraz wędkarstwo to tylko nieliczne z proponowanych form spędzania czasu nad brzegami jeziora. Malownicza i niezwykła pod względem naturalnym okolica Ełku umożliwia przybywającym do miasta turystom także korzystanie z tras wodnych kajakowych (np. Szlak kajakowy Czerwony Dwór- Ełk) czy uprawianie coraz popularniejszej w naszym kraju turystyki konnej.
Mimo iż w Ełku i okolicy działa szeroko rozbudowana baza noclegowa i agroturystyczna, wielbiciele przebywania na łonie natury chętnie korzystają z licznych, specjalnie dla nich przygotowanych pól namiotowych, zgromadzonych wokół jeziora Ełckiego.

          Na terenie Ełku działa Ełckie Centrum Kultury, w którego skład wchodzą m.in. Teatr Współczesny, Ełcki Teatr Tańca, Teatr 30 Minut, czy również Mazurski Zespół Pieśni i Tańca EŁK. Centrum organizuje liczne uroczystości i festiwale, w tym odbywające się od 1995 roku Mazurskie Lato Kabaretowe znane pod nazwą "Kabareton Mulatka" czy Festiwal Tańca Współczesnego Impresje. Ponadto miasto stanowi niejako stolicę kulturalno rozrywkową tej części Mazur. Co roku odbywa sie tu wiele koncertów i imprez, w których udział chętnie biorą nie tylko mieszkańcy, ale i przybyli do Ełku turyści.
W mieście od 1996 roku działa również Ełcki Klubu Motocykli Zabytkowych i Odlotowych WIKING.
         Sławnymi osobami związanymi z Ełkiem są: pisarz Siegfried Lenz, były minister rolnictwa i rozwoju wsi Artur Balazs, poseł ugrupowania PiS na Sejm RP Wojciech Kossakowski, a także polscy olimpijczycy Mariusz Daniszewski, Sebastian Kosiorek i Andrzej Klimaszewski.

Mapa Ełk

Galeria zdjęć Ełk

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl