Przewodnik Cisna

„Pośród wielu bzdur, które niosą stada chmur, ja lubię deszcz w Cisnej”, śpiewa Krystyna Prońko. Deszcz w wakacje nie jest mile widziany, ale słowa piosenki świadczą o dużej popularności tej bieszczadzkiej wsi. Cisna, siedziba władz gminy, położona w dolinie Solinki, w powiecie leskim. Osada została założona przez rodzinę Balów w 1552 r. Natomiast w 1772 r. właścicielem Cisnej został Jacek Fredro, ojciec znanego komediopisarza Aleksandra. Jacek Fredro, wykorzystując okoliczne pokłady rudy żelaza założył tu hutę wytapiającą ten surowiec, natomiast Aleksander opisał wieś w swoim pamiętniku zatytułowanym „Trzy po trz”. W okolicach Cisnej  toczyły się walki na frontach wojennych i powstańczych. W 1672 roku wieś zniszczyli Tatarzy, wojny napoleońskie powstania narodowe, wojny światowe oraz bojówki UPA sprowadzały na mieszkańców wsi śmierć i pożogę. Czasy te minęły, miejmy nadzieję, bezpowrotnie.

Dzisiejsza Cisna to popularna miejscowość turystyczna. Posiada bogatą bazę noclegową, ośrodki wypoczynkowe, schronisko młodzieżowe a także zaplecze gastronomiczne, które oferują turystom smaczne posiłki. Atrakcją turystyczną we wsi jest stacja kolejki wąskotorowej, gdzie możemy podziwiać parowóz z niewielkimi wagonikami, poza tym działa tu Izba Tradycji, galeria sztuki ludowej, prezentująca prace miejscowych artystów oraz liczne sklepiki z pamiątkami. Wart odwiedzenia jest również unikatowy w całej okolicy ciśniański cmentarz, gdzie znajdziemy najstarszy w Bieszczadach nagrobek (1842 r.). W mogile pochowany jest Antoni Kwieciński i jego dwie wnuczki, dziewczynki i ich dziadek zmarli w czasie epidemii cholery. Pewną osobliwością nekropoli są groby wyznawców prawosławia i rzymskokatolickie. Na cmentarzu znajdziemy również fundamenty, które są pozostałością po cerkwi, rozebranej w 1956 r. Wyciąg narciarski i trasy zjazdowe, sprawiają, że Cisna odwiedzana jest latem i zimą. Urokliwe miejsca i dobrze przygotowane trasy narciarskie gwarantują udany wypoczynek zimą. Natomiast latem, możemy spacerować po licznych w okolicy szlakach turystycznych i ścieżkach dydaktycznych, które ukarzą nam bogactwo bieszczadzkiej przyrody.

Dogodne połączenie z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym sprawia, że przebywający w miejscowości turyści chętnie odwiedzają tę część krainy, zwanej Bieszczadami. Z Cisnej prowadzi szlak do Komańczy. W tej bieszczadzkiej miejscowości władze komunistyczne umieściły w czasie internowania, ówczesnego prymasa Polski Kardynała Wyszyńskiego. Prymas przebywał w klasztorze nazaretanek, gdzie dziś mieści się izba pamięci, a przed wejściem do klasztoru stoi pomnik ks. Prymasa. Inne szlaki w pobliżu Cisnej to atrakcje Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Bukowe i jodłowe lasy poprzecinane potokami i bezkresne połoniny, ostoja dzikich ptaków, ssaków, jaszczurek i zaskrońców.  Okazałe stare drzewa z tytułem pomników przyrody. Wszystko to nie tknięte ręką człowieka żyje własnym rytmem. To wszystko możemy obserwować, spacerując leśnymi duktami. Jeżeli dzikiej przyrody nie zniszczymy, będzie ona cieszyć następne pokolenia.

Mapa Cisna

Galeria zdjęć Cisna

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl