Przewodnik Chodel

               Chodel to wieś leżąca w Kotlinie Chodelskiej, z siedzibą władz gminy w województwie lubelskim. Początek osadnictwa na tym terenie datuje się na VI-VII w., świadczą o tym pozostałości po licznych wałach obronnych. Jednak z tamtego okresu nie zachowały się żadne informacje pisane. Dawniej Chodel był miastem, ale burzliwe czasy doprowadziły osadę do upadku i obecnie jest to wieś. Z dawniej świetności pozostał we wsi renesansowy kościół z XVI w. oraz ruiny kościoła należącego niegdyś do zakonu Jezuitów z połowy XVIII w. Miejscowość jest bardzo popularna wśród turystów. Wieś otoczona lasami, licznymi stawami i bogatą w pstrągi rzekę Chodelkę jest rajem dla wędkarzy i osób spragnionych ciszy spokoju i czystego powietrza. Wieś wchodzi w skład Parku Krajobrazowego, który jest obszarem chronionym. Zaletą miejscowości i całej gminy chodelskiej jest niezmieniony krajobraz, którego nie zmieniła ręka człowieka. Liczne, lasy, stawy i cieki wodne na przestrzeni wieków tworzyły się same. Poza tym Chodel ma doskonałe połączenia z większymi miastami (Lublin, Kraśnik Lub., Opole Lub.), więc nie ma problemu, aby tam dojechać. Ścieżki i szlaki turystyczne prowadzą przez dziewiczy las, który w dzisiejszych czasach jest unikatem na skalę światową.

               Aby zachować pierwotny charakter lasów, władze gminy Park Krajobrazowy z kompleksami leśnymi i licznymi w gminie stawami. Większość stawów wykorzystywana jest do hodowli ryb, więc wędkarze nie są tam mile widziani. Jednak specjalnie dla nich przygotowano miejsca do łowienia ryb, gdzie idealnej ciszy nie zakłuci żadna motorówka i skuter wodny, a wody nie zmącą również zażywający wodnej kąpieli turyści. Wędrując po chodelskich lasach znajdziemy wiele pomników przyrody i unikalnej dziko rosnącej roślinności. Jednak dla rozwoju turystycznego potrzebna jest baza noclegowa. Aby sprostać co raz wyższym wymaganiom turystów w Chodlu i całej gminie powstały gospodarstwa agroturystyczne. Właściciele gospodarstw pracują na roli i dodatkowo w lecie wynajmują kwatery turystom. Dzięki temu posiłki przygotowywane są dla gości z miejscowych produktów i według miejscowych przepisów kulinarnych. Organizacja pobytu nie ogranicza się do wynajęcia kwater i podania posiłków. Wiele gospodarstw agroturystycznych oferuje gościom wypoczynek w siodle, na rowerze, a także pieszo. Aby nie zabłądzić w gąszczu dzikiego lasu, można wynająć przewodnika. Szlaki turystyczne prowadzą nie tylko wśród dzikiej, nieujarzmionej przyrody, ale również zaznajamiają z miejscową historią. Lasy całego województwa lubelskiego były schronieniem dla oddziałów partyzanckich w czasie II wojny św., jak i w czasie powstań narodowych. Informacje o tych wydarzeniach znajdziemy w trakcie wędrówki leśnymi ścieżkami. Lasy są również schronieniem dla zwierzyny. W chodelskim kompleksie gniazduję czarne bociany, cietrzewie, a przy odrobinie szczęścia spotkamy lisa, a może nawet wilka.

                Pamiętajmy jednak, że ze względów bezpieczeństwa do dzikich zwierząt nie wolno podchodzić, karmić ich lub głaskać. Zwierze, które podchodzi do człowieka może być chore, więc lepiej zachować ostrożność. Po powrocie na kwaterę czeka na nas ciepła strawa i wieczorne ognisko w księżycową letnią noc. Pełni wrażeń zasłużyliśmy na spoczynek. Zwiedzanie lasów Lubelszczyzny z pewnością zajmie nam całe wakacje, oby tylko chęci i sił starczyło.

Mapa Chodel