Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, który nosi imię Ignacego Jana Paderewskiego, określana jest jako jedna z czołowych instytucji muzycznych w Polsce. Znajduje się ona w tzw. dzielnicy muzycznej w sąsiedztwie Parku Jana Kochanowskiego.

Historia Filharmonii Pomorskiej sięga roku 1946, kiedy to powstała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej. Prawdziwy rozwój filharmonii zaczął się od chwili, gdy dyrektorem został Andrzej Szwalbe. Najpierw przyczynił się on do upaństwowienia Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej, a następnie podjął starania o wybudowanie dla niej nowego budynku. Prace budowlane ruszyły w 1954 roku, głównym architektem został Stefan Klajbor. Pomagali mu Bogdan Piestrzyński oraz Witold Straszewicz, którego zadaniem było zaprojektowanie akustyki wnętrza. Budową kierował inżynier Zbigniew Arciszewski. Wszelkie prace wykończeniowe trwały do 1958 roku i 16 listopada odbył się pierwszy koncert w nowym budynku Filharmonii Pomorskiej. Budynek posiada neoklasycystyczne rysy, jego wysokość wynosi 18 metrów. Przy gmachu ustawione są rzeźby wielkich artystów polskich: Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego oraz Fryderyka Chopina.

Wewnątrz znajdują się dwie sale koncertowe. Główna, słynąca ze wspaniałej akustyki, jednej z najlepszych w Europie, posiada 880 miejsc. Z kolei sala kameralna została zaprojektowana, żeby móc pomieścić 200 osób. W głównej sali koncertowej, mogącej pomieścić wielką orkiestrę i chór, podziwiać można również 47-głosowe mechaniczne organy, które wyprodukowała firma Riger-Kloss z Czech. Z kolei w sali kameralnej znajdują się barokowe 12-głosowe organy.

Wnętrze Filharmonii Pomorskiej bogate jest we wspaniałe zbiory dzieł sztuki. Wystawione są one w foyer głównym oraz korytarzach, do głównych części należą Galeria Portretu Kompozytorskiego oraz Galeria Gobelinów. W Galerii Portretu Kompozytorskiego znajdują się przede wszystkim portrety rzeźbiarskie słynnych artystów, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina czy Ignacego Jana Paderewskiego. Z kolei Galeria Gobelinów to w dużej mierze dzieło byłego dyrektora Andrzeja Szwalbe, gdyż kolekcja tapiserii tkanych w tradycyjnej manufakturze była realizowana zgodnie z jego zaleceniami. Na szczególną uwagę zasługuje cykl gobelinów jednego z najwybitniejszych polskich kolorystów – Tadeusza Brzozowskiego.

Warte odnotowania są również znajdujące się w Filharmonii Pomorskiej kolekcje fortepianów oraz klawesynów. Zdecydowanie bardziej okazała jest kolekcja fortepianów, który liczy sobie 54 instrumenty sprowadzone z wielu europejskich państw.

Do ciekawostek można zaliczyć fakt, iż ze względu na fantastyczną akustykę, właśnie w Filharmonii Pomorskiej zrealizowano pierwszą polską płytę audiofilską, która była pokryta 24-karatowym złotem.

Galeria zdjęć Bydgoszcz

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Bydgoszcz

Bydgoszcz to jedno z największych miast w Polsce. Położone w województwie kujawsko-pomorskim , nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, zajmuje 10. miejsce pod względem powierzchni i 8. pod względem...