Przewodnik Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska to z pewnością jedna z tych podhalańskich wsi, którą odwiedził już chyba każdy miłośnik turystyki górskiej. Usytuowanie wsi czyni ją z pewnością niezwykle atrakcyjną. Bukowina Tatrzańska stanowi część województwa małopolskiego, należy do powiatu tatrzańskiego i tworzy wraz z innymi okolicznymi wsiami gminę Bukowina Tatrzańska. Wieś, ze względu na swoją lokalizację, zajmuje oczywiście tereny górzyste - wysokość na jakiej się znajduje to miejscami 1000 metrów nad poziomem morza, zaś najniższe punkty Bukowiny Tatrzańskiej liczą sobie ich nieco mniej - bo 860. Pierwsze wzmianki jakie pojawiły się na temat tej podhalańskiej wsi pochodzą z okresu XVII wieku. Wskutek wielu wydarzeń mających miejsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego, wieś zmieniła znacząco swój pierwotny charakter.

 

Początkowo Bukowina Tatrzańska była wsią o naturze typowej rolniczo-pasterskiej wsi. Obecnie jest ona typową wsią letniskową, w której bardzo mocno rozwinął się sektor turystyczny. Infrastruktura turystyczna została w znacznym stopniu rozbudowana, co czyni Bukowinę Tatrzańską ważnym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym. Ta podhalańska wieś to oczywiście raj dla wszystkich tych, którzy kochają góry i turystykę, która się z takim ukształtowaniem geograficznym wiąże. To oczywiście także fenomenalne miejsce dla miłośników sportów zimowych. Na jej terenie znajduje się wiele niewielkich rozmiarów wyciągów, które otwarte są dla zarówno miejscowych jak i przyjezdnych narciarzy cały sezon zimowy. Na przyjeżdżających do Bukowiny Tatrzańskiej czeka również mnóstwo innego rodzaju atrakcji. To oczywiście miejsce, w którym w fenomenalny sposób można obcować z występującą tam przyrodą, dzięki czemu człowiek może uświadomić sobie, jak wspaniałe dary przynosi nam natura. Tak jak na terenie całych Tatr, również w Bukowinie Tatrzańskiej, przyroda, którą można tam podziwiać, związana jest z występującym tam klimatem. Co najbardziej fascynujące to ogromne zróżnicowane szaty roślinnej, która przeistacza się w zależności od zmian wysokości terenu.

 

Warto wspomnieć przy tej okazji, że to właśnie Bukowina Tatrzańska jest w Polsce tą gminą, na terenie której różnice poziomów są największe. Najniższe tereny Bukowiny Tatrzańskiej znajdują się na wysokości 600 metrów nad poziomem morza, zaś najwyższe punkty są ponad cztery razy większe. Obszary Bukowiny Tatrzańskiej porasta całe mnóstwo łąk i pastwisk, które nadają tej podhalańskiej wsi swoistego charakteru. Florę Bukowiny Tatrzańskiej w jej niższych partiach stanowią takie gatunki roślinne jak na przykład chabry, rumianki, bratki, krokusy, obuwiki pospolite czy też lilia złoto głów. Symbol tego regionu stanowi jednak przede wszystkim szarotka alpejska oraz dziewięćsił rozłożysty, których zasięg występowania na Podhalu jest naprawdę szeroki. Udając się na wyższe tereny Bukowiny Tatrzańskiej spotkać można całe mnóstwo kosodrzewiny czy też świerków. Śmiało można powiedzieć, że Bukowina Tatrzańska to również raj dla miłośników leśnych jagód, malin oraz grzybów. Ze swoistym klimatem, jaki panuje na terenach Bukowiny Tatrzańskiej, ściśle związana jest również tamtejsza regionalna kuchnia. Zarówno ukształtowanie terenu jak i warunki klimatyczne wpływają na pewne konkretne bogactwa naturalne, które są plonami ziemi.

 

Prowadzone obecnie hodowle są w Bukowinie Tatrzańskiej również w bardzo ścisły sposób powiązana z tradycją. Prowadzi się tam bardzo często uprawę ziemniaków, które są kluczowym składnikiem wielu dań pochodzących będących sztandarowymi dla kulinarnej sztuki tej podhalańskiej wsi. Za miejscowy specjał w Bukowinie Tatrzańskiej śmiało można uznać tak zwane moskole, które bazują właśnie na ziemniakach.  Potrawę tą można porównać do pewnego rodzaju placków ziemniaczanych, z tą różnicą, iż do przygotowania moskoli masę wykonuje się z ugotowanych wcześniej ziemniaków. Pieczone w wysokiej temperaturze placki, podaje się najczęściej zgodnie z tradycją tamtejszej kuchni z wykonanym na bazie czosnku masłem bądź też bryndzą, bez której regionalna kuchnia Bukowiny Tatrzańskie po prostu by nie istniała. Innym typowym góralskim daniem, które także stanowi część kuchni Bukowiny Tatrzańskiej, są tak zwane fioły - danie, które porównać można do popularnej w kuchni polskiej fasolki po bretońsku (bardzo często mówi się, że jest to jej góralska wersja). Skosztowanie miejscowych potraw kuchni Bukowiny Tatrzańskiej nie jest dla turysty żadnym problemem, gdyż zlokalizowane tam liczne knajpki oferują właśnie taką, stricte regionalną kuchnię.

 

Na stosunkowo indywidualny charakter Bukowiny Tatrzańskiej wpływ ma wiele różnorodnych elementów. Kolejnym z nich jest także występująca tam fauna. Zarówno w samej Bukowinie Tatrzańskiej jak i w jej okolicach, najczęściej spotykanym zwierzęciem jest owca. Jest to gatunek, który dzisiaj na Podhalu na dobre już oswojony jest z człowiekiem. Mówiąc o faunie Bukowiny Tatrzańskiej nie można zapomnieć również o ogromnym bogactwie zwierzęcych gatunków zamieszkujących tamtejsze lasy i rzeki. Turyści przyjeżdżający do Bukowiny Tatrzańskiej, wybierają jako cel swojej podróży właśnie to miejsce z bardzo różnorodnych względów. Atrakcji turystycznych w tej podhalańskiej wsi z pewnością nie brakuje. Bukowina Tatrzańska to oczywiście fenomenalna alternatywa dla wszystkich entuzjastów pieszych wycieczek. Znajdują się tam zarówno liczne trasy spacerowe i rowerowa jak również szlaki, które zabierają na prawdziwą górską wyprawę.

 

Bukowina Tatrzańska jest świetną trasą wylotową w stronę słynnego Morskiego Oka, który w rejonie tym stanowi jedną z większych atrakcji przyrodniczych, odwiedzanych z entuzjazmem przez całe mnóstwo turystów. Wiodąca z Bukowiny Tatrzańskiej do Morskiego Oka trasa proponuje różne szlaki turystyczne: zielony, niebieski, czerwony oraz żółty. W Bukowinie Tatrzańskiej odnajdą się również wszyscy pasjonaci wędkarstwa, w szczególności miłośnicy pstrąga, w którego obfitują wody tamtejszych potoków. Nie można również pominąć faktu, iż to właśnie Bukowina Tatrzańska jest jedną z tych wsi, które są najczęściej obierane jako cel wypadu narciarskiego. Funkcjonujące tam wyciągi i trasy zjazdowe śmiało mogą uczynić poważną konkurencję nawet Zakopanemu.  Ta podhalańska wieś może pochwalić się dużą ilością wyciągów, które sięgają liczby 22. Ze względu na dosyć nietypowe ukształtowanie wsi, wyciągi te nie tworzą jednego kompleksu (tak jak to bardzo często jest w tego rodzaju wsiach i miejscowościach górskich). Tak usytuowane lokale są oczywiście powiązane z dodatkową infrastrukturą turystyczną. W ich pobliżu znajdują się zarówno miejsca noclegowe jak i punkty gastronomiczne. Narciarstwo zjazdowe to nie jedyny sport, do uprawiania którego w Bukowinie Tatrzańskiej są warunki. Bardzo popularną dyscypliną sportową, którą uprawia się tu w sezonie zimowym, jest również narciarstwo biegowe. To co fascynuje wielu miłośników sportów zimowych w Bukowinie Tatrzańskiej to fakt, że istnieją tutaj również dziewicze, nieodkryte dotąd tereny, które także w fenomenalny sposób nadają się jako trasy narciarska. Odkrycie najrozmaitszych zakamarków może okazać się nie lada przygodą.

 

Zimowy klimat tej podhalańskiej wsi tworzą również konne zaprzęgi, które w tym sezonie są najczęstszą formą transportu, jaką można tam spotkać. Taka przejażdżka wozem zaprzężonym w piękne konie to oczywiście niesamowita atrakcja dla przyjeżdżających do Bukowiny Tatrzańskiej turystów. Zima w Bukowinie Tatrzańskiej potrafi zaczarowań. Biały puch okrywający drogi po których mkną konne zaprzęgi, mieniące się drobinkami śniegu w blasku słońca góry oraz otulone śnieżną kołdrą lasy to prawdziwe piękno, jakie funduje natura. Mówiąc o Bukowinie Tatrzańskiej nie sposób nie wspomnieć o termalnych basenach, w których kąpiel staje się między innymi celem przyjazdu wielu turystów. Jest to specjalnie urządzony obiekt, na terenie którego kąpiele w termalnych wodach to nie jedyna atrakcja. Jest to wspaniałe miejsce dla właściwie chyba każdego. Ośrodek ten odwiedzany jest bardzo często przez całe rodziny, których członkowie zawsze znajdą coś dla siebie. Na terenie Bukowiny znajdują się także pewne obiekty, które z pewnością będąc w tamtych rejonach warto jest zwiedzić. Bukowina słynie między innymi z jednej z największych w całym kraju drewnianej budowli - Domu Ludowego. W jego murach obecnie organizowane są dwie słynne w Bukowinie Tatrzańskiej imprezy kulturalne: „Sabałowe Bajaia” oraz „Góralski Karnawał”. W Bukowinie podziwiać można także prezentujące zakopiański styl drewniane pensjonaty, które pochodzą z czasów międzywojennych. Również okolice Bukowiny Tatrzańskiej obfitują w bardzo ciekawe obiekty i zabytki. Przykład stanowić może zlokalizowana w pobliżu kapliczka „Janiołów”, która została wybudowana z drewna.  Bukowina Tatrzańska jest podhalańską wsią, która kusi od odwiedzin zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Warunki sprzyjające zarówno aktywności fizycznej jak i nieco bardziej biernemu wypoczynkowi sprawiają, że tak naprawdę każdy znajdzie tam coś odpowiedniego dla siebie.

Mapa Bukowina Tatrzańska

Galeria zdjęć Bukowina Tatrzańska

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl