Kanał Augustowski

Wybierając się do tego niezwykle urokliwego miasta warto udać się w rejon Kanału Augustowskiego, który stanowi drogę wodną łączącą dopływy Wisły z  Bałtykiem. Kanał jest częścią stworzonego jeszcze przez króla Stefana Batorego szlaku wodnego, którego powstanie datowane jest na koniec XVI wieku.

 Potrzeba utworzenia Kanału, którym można było przewozić towary do Gdańska pojawiła się w czasach gdy Polska na mapie Europy widniała jako Królestwo Polskie. Szukano okrężnej drogi nad morze, gdy Prusy podniosły drastycznie wysokość opłat celnych. Decyzję o budowie Kanału podjął  Franciszek Drucki-Lubecki.  Prace nad nim wspólnie mieli podjąć Polacy i Rosjanie. Sam Kanał powstał w połowie XIX wieku, a zaprojektowany został przez gen. Ignacego Prądzyńskiego. Prace nad jego budową przerwał wybuch Powstania Listopadowego. Po klęsce powstania Rosjanie zmienili plany dotyczące kanału.

 Długość Kanału  wynosi ponad 100 kilometrów z czego aż 82 znajduje się na terenie naszego kraju. Warto nadmienić także, że Kanał tworzy 18 śluz oraz 23 upusty, a także to, że go tworzy kilka rzek oraz jezior .Wśród nich znajdują się: rzeka Czarna Hańcza i Netta a także Jeziora Augustowskie.

Wybierając się na wycieczkę w tereny Kanału Augustowskiego można spotkać wiele zwierząt, które zamieszkują jego wody, mowa tu o kaczkach, gęsiach i łabędziach. Amatorzy wędkowania znajdą także coś dla siebie, ponieważ w wodach Kanału nie brakuje ryb. Gatunki, które tu żyją to lin, ukleja, karaś, szczupak, węgorz, okoń oraz leszcz. Po Kanale można żeglować. Dlatego warto wybrać się na wodną przejażdżkę. Pływają po nim statki augustowskie, głównie wycieczkowe i turystyczne, które na swoich pokładach rocznie przewożą nawet 100 tys. osób. Warto zaznaczyć, że statki żeglują po kilku trasach, najbardziej popularna z nich jest tzw. Trasa Papieska. Dla miłośników kajakarstwa istotny będzie fakt, że ze wsi Serwy lub znad jeziora Wigry rzeką Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim prowadzą popularne szlaki dla kajakarzy.

Wartym uwagi faktem jest, że od 1968 roku Kanał został objęty ochroną jako obiekt zabytkowy z zakresu sztuki inżynierskiej budownictwa wodnego.

Dla miłośników przyrody wyprawa w rejony Augustowa oraz rejs po pięknym Kanale będą na pewno sporą atrakcją. Jest to bowiem miejsce niezwykle urokliwe gdzie w trakcie żeglugi podziwiać można przepiękne zakątki Doliny Biebrzy oraz Puszczy Augustowkiej.

Dodatkową ciekawostką jest, że nieopodal Kanału znajdują się ruiny umocnień wojskowych tzw. Linia Mołotowa, która została utworzona po agresji wrogich wojsk na teren Polski i ciągnęła się wzdłuż granicy z Niemcami. Można tam zobaczyć liczny schrony wojskowe.

Galeria zdjęć Augustów

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Augustów

Augustów to miasto w województwie podlaskim , leżące na równinie Augustowskiej , nad rzeką Nettą. Od południa, północy i wschodu otoczony jest Puszczą Augustowską, należącą do tzw. Zielonych...