Toruń to miasto o ciekawym położeniu geograficznym. Znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, prawobrzeżną częścią leży na Pomorzu, lewobrzeżną natomiast na Kujawach. Jako jedno z...
Rynek Staromiejski to centralny punkt Starego Miasta. Jego plac został wytyczony w drugiej połowie XIII wieku. Zakładając prawdziwość założenia o dwufazowości powstawania Starego Miasta, obecny Rynek Staromiejski nie jest pierwszym głównym placem Torunia. Początkowo rolę rynku miasta miał pełnić plac, który dziś jest miejscem przeznaczonym pod kościół katedralny. Fakt, iż powstanie Starego Miasta miało charakter dwufazowy, wywarło również wyraźny wpływ na strukturę rynku, która znacznie odbiega od głównego placu Nowego Miasta. Staromiejski rynek nie wykazuje regularności- cechy, która jest charakterystyczna dla miast średniowiecznych. W centralnym miejscu rynku znajduje się dzisiaj Ratusz Staromiejski, który jest konsekwencją wielu budów mających swój początek już w roku 1259 roku.
Dziś Rynek Staromiejski to bez wątpienia najważniejsze miejsce w całym Toruniu. Od wielu lat pełnił on istotne dla miasta funkcje. Od wielu wieków było to miejsce, na którym odbywało się targowisko. Każda część rynku była przyporządkowana konkretnym rodzajom handlu. Południowo-Wschodni narożnik przyporządkowany był na przykład targowi warzywnemu. Pod odbywającym się tam targowiskiem, plac Staromiejskiego Rynku był również miejscem wymierzania kar oraz straceń. Nierzadko było to również miejsce wielu ważnych dla miasta imprez. Za najbardziej reprezentacyjną część Staromiejskiego Rynku uważało się jego zachodnią pierzeje i to właśnie tam miejsce miały najważniejsze imprezy.
Architektura Rynku Staromiejskiego zasługuje na duże uznanie. Na placu znajduje się wiele obiektów, które są ważne dla całego miasta Toruń. Obok wspomnianego Ratuszu Staromiejskiego, na rynku mieści się także Dwór Artusa. Jest to budowla projektu Rudolpha Schmidta, a jej budowa przypada na lata 1889-1891. Tuż przed dworem Artusa znajduje się również słynna Piernikowa Aleja Gwiazd. Jest to inicjatywa mieszkańców Torunia, którzy chcieli w ten sposób docenić zasłużone dla miasta osoby. Piernikowa Aleja Gwiazd jest dzisiaj ogromną atrakcją turystyczną. Te mosiężne tablice w kształcie, kojarzonych dziś z Toruniem chyba przez wszystkich, pierników, przykuwa sporą uwagę. Każdego roku odsłaniane są nowe tablice, czemu towarzyszy niezwykle huczna, muzyczna i medialna oprawa. Od 2003 roku kolejne osoby zostają uhonorowane piernikową tablicą. Podczas otwarcie obdarowano nią Grażynę Szapołowską oraz Aleksandra Wolszczana. Na rynku znajduje się także przepiękna Kamienica Pod Gwiazdą, którą wyróżnia późnobarokowa fasada, zdobiona na samym szczycie złotą gwiazdą. Na placu Staromiejskiego Rynku podziwiać można również dwa pomniki- Mikołaja Kopernika i flisaka. Można również zatrzymać się na nim na dłużej, bowiem funkcjonuje tam hotel „Pod Trzema Koronami”.
Już sam spacer po Staromiejskim Rynku w Toruniu jest prawdziwą przyjemnością. Przepiękne kamienice, zabytki oraz cenne dla miasta budowle sprawiają, że plac ten jest miejscem naprawdę magicznym. Będąc w Toruniu, nie sposób nie udać się w stronę Staromiejskiego Rynku.
Toruń to miasto o ciekawym położeniu geograficznym. Znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, prawobrzeżną częścią leży na Pomorzu, lewobrzeżną natomiast na Kujawach. Jako jedno z...