Zamki i pałace Dolnego Śląska

Zamki i Pałace Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to region niezwykle bogaty w zabytki. Z tego względu chętnie odwiedzają go corocznie turyści pragnący poznać poprzednie dzieje i poczuć wyjątkowy klimat minionych epok. Pałace i zamki zwiedzają z ochotą dorośli, jak i dzieci. Nie tylko osoby dobrze zorientowane w historii znajdują przyjemność w oglądaniu starych murów obronnych, fortyfikacji czy eleganckich komnat. Najcenniejszej wiedzy zaczerpnąć można w obiekcie, zapoznając się z tablicami informacyjnymi czy korzystając z usług przewodników. Nie jeden odkrył pasję do historii dzięki zwiedzaniu majestatycznych zamków i zapragnął poszerzyć swoje wiadomości. Ciekawość, jak żyli ludzie wieki temu, jest zupełnie naturalna i zwiedzanie zamków to idealny sposób, aby ją zaspokajać. A oto najpiękniejsze zamki Dolnego Śląska:

Zamek w Bolkowie

Zamek ten położony jest w miejscowości Bolków na Zamkowym Wzgórzu z ostrym urwiskiem po jednej stronie zbocza. Zamek przechodził burzliwe dzieje już od końca XIII wieku, odkąd pozostawał pod władzą książąt piastowskich, a następnie był wielokrotnie przebudowywany i dopasowywany do pełnionych przez niego funkcji. Dziś podziwiać możemy zachowaną wieżę z klinem, który miał za zadanie chronić przed ostrzałem. Zamek chętnie odwiedzają miłośnicy rycerskich opowieści, podziwiając muzealne ekspozycje. W Bolkowie corocznie odbywają się liczne festiwale, w których można wziąć udział i jednocześnie podziwiać niesamowitą okolicę. Zamek Bolków znany jest w literaturze i kinematografii, co stanowi kolejny powód jego niemalejącej popularności wśród turystów. Z tą budowlą wiążą się też różne legendy i mity.

Zamek Grodno

Zamek Grodno położony jest w Górach Wałbrzyskich, a konkretnie w ich części nazywanej Górami Czarnymi, na szczycie Choina. Na wspaniałą panoramę budowli wpływ ma także rozciągające się u jej podnóża Jezioro Bystrzyckie. Zamek charakteryzuje się stylem gotyckim i renesansowym. Został wzniesiony prawdopodobnie przez Bolka I Surowego, lecz w przypadku historii tej budowli fakty często przeplatają się z legendami. Zamek kilka razy przechodził w różne ręce, był wielokrotnie rabowany, niszczony i palony. Te działania pozbawiły budowlę strategicznego znaczenia i miała ona ulec rozbiórce przez chłopów. Nie doszło do tego dzięki profesorowi, który zabezpieczył ją przez dalszym niszczeniem. W kolejnych latach budowla nabrała znaczenia turystycznego. Zwłaszcza przez wzgląd na fakt, że w przypadku Zamku Grodno ciężko oddzielić fakty od legend, jest on owiany pewnego rodzaju tajemnicą i chętnie odwiedzają go turyści.

zamek grodno

źródło: zamekgrodno.pl

Zamek Grodziec

Zamek Grodziec to późnogotycka budowla, znajdująca się w pobliżu wsi Grodziec. Niezwykle burzliwa historia zabytku łączy ze sobą różne światy. Zamek był rezydencją książąt piastowskich, uległ wpływom nazistowskich polityków, a także niszczycielskim działaniom wojen. Na przestrzeni wieków budowla drewniana została zastąpiona murowaną i wielokrotnie była przebudowywana. Co interesujące, w okresie wojny 30-letniej budowla stanowiła schronienie dla ludności i jej dobytku. W latach 30. XIX wieku Zamek Grodzic udostępniono do zwiedzania i otrzymał miano pierwszego tego tylu zabytku w Europie przystosowanego do celów turystycznych. Dziś obiekt oferuje możliwość zwiedzania oraz noclegi. Co roku przyjmuje wielu turystów z tego względu, że położony jest w pobliżu Szlaku Zamków Piastowskich.

Zamek Książ

Ten kompleks zamkowy zlokalizowany jest na Pogórzu Wałbrzyskim, w dzielnicy Książ. Po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim w Warszawie, jest trzeci co do wielkości w Polsce, a przez niego przebiega słynny Szlak Zamków Piastowskich. Zamek posiada aż ponad 400 pomieszczeń, nie licząc zabudowań gospodarczych. Pierwsze wzmianki o tej budowli dotyczą XIII wieku. Zamek łączy w sobie wiele stylów, m.in. gotycki, barokowy i neorenesansowy. Został wzniesiony jako budowla obronna. Na przestrzeni lat umocnienia przebudowano na tarasy ogrodowe. W pobliżu zwiedzić można przyzamkową palmiarnię oraz tereny Książańskiego Parku Krajobrazowego. Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się nocne zwiedzanie zabytku z przewodnikiem, trwające około 90 minut i pozwalające poczuć mroczny klimat starych murów. Zamek i jego podziemie to prawdziwa gratka dla wszystkich poszukujących historycznych atrakcji.

zamek książ

Zamek Wojnowice

Zamek Wojnowice usytuowany jest około 25 km od Wrocławia. Pochodzi z XIV wieku i zbudowano go w stylu gotycko-renesansowym. Powstał jako budowla o charakterze obronnym. Tym, co ją wyróżnia, jest fakt, że została wybudowana na wodzie. Na uwagę zasługuje także otoczenie zabytku, a konkretnie piękny park stanowiący dodatkową atrakcję dla miłośników spacerowania. Zamek Wojnowice, ze względu na nietypowe położenie, chętnie odwiedzają turyści podczas weekendowych wycieczek, którzy jednocześnie korzystają z oferty gastronomicznej i noclegowej. Co więcej, w Zamku Wojnowice odbywają się przyjęcia weselne.

zamek wojnowice

źródło: Wikipedia

Dolny Śląsk to region, który obfituje w zabytki, w tym warte odwiedzenia zamki o walorach historycznych i kulturowych, oferujące wiele dodatkowych atrakcji. Planując podróż na Dolny Śląsk, warto znaleźć odpowiednie zakwaterowanie, w którym wypoczynek będzie czystą przyjemnością. Noclegi Dolny Śląsk bez problemu i bezpośrednio od właściciela wynajmiesz na naszej stronie.