Sudety - atrakcje południowo-zachodniej Polski

Sudety - atrakcje południowo-zachodniej Polski

Sudety to pasmo górskie rozciągające się na terenie południowo-zachodniej Polski, a także północnych Czech i w niewielkiej części Niemiec. To pasmo charakteryzuje się różnorodną rzeźbą, sporymi różnicami wysokości oraz kilkoma rodzajami skał. W skład Sudetów wchodzą Góry Stołowe o spłaszczonych szczytach. Natomiast do najwyższych masywów należą tzw. Sudety Wysokie, czyli Karkonosze i Masyw Śnieżka. Liczne strome ściany skalne, urwiska i rozległe kotliny tworzą wyjątkowy krajobraz przypominający o potędze natury. Na szlakach podziwiać można typową roślinność wysokogórską, jak na przykład kosodrzewina, a także wiele przedstawicieli fauny. Sudety to idealne miejsce na wakacyjny wyjazd ze znajomymi czy z rodziną. 

Sudety atrakcje

Sudety – jakie zapewniają atrakcje?

Najważniejsze ośrodki turystyczne w Sudetach, stanowiące dobrą bazę wypadową do przemierzania górskich szlaków i zdobywania szczytów, to Szklarska Poręba, Karpacz czy Kłodzko. Szklarska Poręba zapewnia turystom wiele atrakcji zarówno latem, jak i zimą, stając się centrum narciarstwa. Miejscowość położona jest w pobliżu Karkonoskiego Parku Narodowego z rzadkimi okazami flory i fauny. Szklarska Poręba zachęca do górskich wycieczek, na przykład w Góry Izerskie ze szczytem Kopa (1126 m) lub do zwiedzania majestatycznych wodospadów. W mieście atrakcję stanowi Osada Średniowiecznych Poszukiwaczy Skarbów oraz aquapark. Natomiast Karpacz to idealna baza wypadowa na Śnieżkę (1603 m). Poza tym w okolicy dostępnych jest wiele szlaków turystycznych. W sezonie zimowym Karpacz to także popularny ośrodek narciarstwa. Miłośnicy historii na wakacyjny wypoczynek chętnie wybierają Kłodzko. To miasto, które zachowało średniowieczny układ, a dodatkowo jest odpowiednio dostosowane do urozmaiconego ukształtowania terenu. Tu zwiedzić można Stare Miasto z uroczymi stromymi i spadzistymi uliczkami. Dużą atrakcją jest również zabytkowy gotycki most. Miejscowości położone u podnóża Sudetów zapewniają wiele rozrywek dorosłym i dzieciom. Na uwagę zasługują także interesujące muzea, w tym Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu czy Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Ze względu na ilość oferowanych atrakcji, pobyt w Sudetach należeć będzie do udanych, niezależnie od tego, czy preferuje się wysokogórską wspinaczkę, czy rozrywki zapewniane przez górskie kurorty.

Sudety co warto zobaczyć 

Sudety – co warto zobaczyć?

Sudety to prawdziwy raj dla zwolenników aktywnego wypoczynku. Zależnie od swoich indywidualnych preferencji i możliwości, góry i okalające je miasteczka gwarantują szereg form spędzania wolnego czasu. Dla niektórych priorytetem jest zdobycie jak największej ilości szczytów, a tych w okolicy nie brak. Dla innych ciekawsze są muzea czy budowle związane z kultem religijnym. Miłośnicy górskiego klimatu chętnie odwiedzają Międzygórze. Wioska zwana „małym Tyrolem”, której wizytówką są niewielkie drewniane domki w stylu tyrolskim, co roku przyciąga wielu turystów. Dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających cieszy się również Twierdza Donżon w Srebrnej Górze z XVIII wieku, która stanowić miała militarne zabezpieczenie Śląska. W Srebrnej Górze odbywają się także sezonowe festiwale. Warto zobaczyć również Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Zachwyca ona swoimi długimi korytarzami, a także zmianami wysokości. Natomiast w Karpaczu chętnie odwiedzana jest Świątynia Wang.  To drewniana budowla z XII wieku powstała w Norwegii, która wiele wieków później trafiła do Karpacza, gdzie po dziś dzień można podziwiać jej architektoniczne piękno. Sudeckie miasta posiadają liczne zabytki, które wedle swoich zainteresowań chętnie odwiedzają turyści. Przed zaplanowaniem wyjazdu dobrze jest zapoznać się z dziedzictwem przyrodniczym czy kulturalnym konkretnego miasta i wybrać interesujące dla siebie formy spędzania czasu.

Sudety miejsca warte zobaczenia

Sudety – gdzie szukać miejsc nieznanych?

Sudety gwarantują wiele wartych zobaczenia atrakcji. Jednakże ze względu na popularność niektórych z tych miejsc, są one w sezonie pełne turystów. Co zrobić, aby uniknąć tłumu? Oczywiście można zaplanować wyjazd poza sezonem lub wybrać mniej znane atrakcje, których także jest sporo. Dla osób, które lubią zdobywanie jaskiń, a nie zdołały zarezerwować odpowiednio wcześniej biletu umożliwiającego zwiedzenie popularnej Jaskini Niedźwiedziej, alternatywą będzie Jaskinia Radochowska. W porze ciepłej natknąć można się tam aż na cztery gatunki nietoperzy. Jaskinia składa się z głównego korytarza oraz sal bocznych, a zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Mniej znaną atrakcją Sudetów są Góry Kaczawskie, czyli Kraina Wygasłych Wulkanów ze szczytem Ostrzyca (501 m), z którego w odległej przeszłości wypływała gorąca lawa. Jeżeli komuś dopisze szczęście, może znaleźć tu także kamienie szlachetne, jak agaty czy ametysty. Dla fanów podziwiania wodospadów, którzy chcą uniknąć tłumu turystów wokół Kamieńczyka czy Wodospadu Wilczki, ciekawą propozycją jest mniej popularny Wodospad Pośny. Sudety zachwycają pięknem przyrody i historycznych zabytków, zarówno znanych przez turystów, jak i jeszcze niezupełnie przez nich odkrytych. Jeśli czujesz, że chcesz odkryć Sudety - sprawdź nasze oferty zakwaterowania. Noclegi Sudety dostępne na naszej stronie - a rezerwacji dokonasz bezpłatnie, bezpośrednio u właścicieli!